Rozpoczęcie sezonu

Mazury to prawdziwy raj dla miłośników żeglarstwa – jest to największy i najciekawszy pod względem krajobrazowym region śródlądowej wody w północno-wschodniej Polsce. Jest to tzw. Wielkie Pojezierze, gdzie znajduje się największe polskie jezioro Śniardwy o powierzchni 113,8 km².

Sezon żeglarski w Polsce rozpoczyna się na początku maja i trwa do końca września. W tym okresie liczne ośrodki organizują rejsy, kursy i szkolenia umożliwiające przyszłym żeglarzom uzyskanie licencji żeglarskiej potwierdzającej ich umiejętności kierowania jachtem. W Polsce nie wymaga się licencji jacht żaglowy o długości kadłuba do 7,5 m lub jacht motorowy o mocy silnika 10 kW do celów turystyki wodnej.

Żeglowanie lub wynajmowanie większych jednostek, zarówno lądowych, jak i morskich, wymaga jednak odpowiednich licencji żeglarskich lub motorowodnych wydanych przez Polskie Stowarzyszenie Żeglarskie. Alternatywnie, osoby bez takich licencji mogą wynająć jacht z wykwalifikowanym kapitanem na pokładzie lub skorzystać z jednego z rejsów turystycznych organizowanych przez liczne agencje żeglarskie.

Szczególnie atrakcyjne na Pojezierzu Wielkim są miasta Mikołajki, Giżycko i Węgorzewo. Żeglarze śródlądowi korzystają także z malowniczych Jezior Augustowskich: Jezior Solina, Żywieckie i Charzykowskie, które latem organizują liczne polskie i międzynarodowe imprezy żeglarskie, a zimą zamieniają się w lodowisko.

Historia napisana na Mazurach

Podczas przerwy od żeglarstwa warto odwiedzić liczne krzyżackie zamki, które można znaleźć m.in. w Giżycku, Nidzicy, Węgorzewie, Szczytnie, Ełku i Kętrzynie. Każdy zamek oczarowuje gości swoją historią i architekturą. Mazurski krajobraz wypełniają pruskie pałace i dwory z XVIII i XIX wieku, które dodają regionu uroku.

Historia napisana na Mazurach

Inne dobrze zachowane zabytki to konstrukcje wojenne zbudowane pod panowaniem pruskim i podczas II wojny światowej. Na przykład twierdza Boyen, która była głównym ogniwem łańcucha fortyfikacyjnego chroniącego Prusy od wschodu, została wzniesiona pod koniec XIX wieku. Kolejna atrakcja turystyczna – Wilczy Szaniec, który był jedną z głównych kwater wojskowych Hitlera, znajduje się w pobliżu Gierłoży i Kętrzyna. Nastąpiła nieudana próba zamachu na Hitlera.

Najdłuższe polskie jezioro – Jeziorak to kolejna mazurska atrakcja dla żeglarzy. Jeziorak jest połączony z Zalewem Wiślanym poprzez unikalny na skalę światową system nachylonych płaszczyzn tworzących słynny Kanał Elbląski. Różnica poziomów kanałów w obrębie 9,6-kilometrowego odcinka przekracza 100 m, które jachty przepływają po torach kolejowych za pomocą pięciu pochylni napędzanych wodą. Kanał o długości 82 km jest wyposażony w maszyny hydrauliczne z 1860 r., Co stanowi sensację w skali globalnej.

Trasy żeglarskie na Mazurach

Trasy żeglarskie na Mazurach

Dzięki kanałom wodnym łączącym różne jeziora możliwe jest pokonanie kilkudziesięciu kilometrów i dostęp do niemal każdego miejsca bez wychodzenia z łodzi. Marynarze szczególnie lubią następujące trasy:

  • Giżycko – Mikołajki – 37-kilometrowa trasa umożliwiająca podziwianie południowej części Pojezierza Mazurskiego. Ponieważ prowadzi przez wiele kanałów, ta trasa jest najchętniej wybierana przez początkujących żeglarzy. Trasa rozpoczyna się nad jeziorem Niegocin w Giżycku, a kończy nad Jeziorem Mikołajskim.
  • Mikołajki – Ruciane-Nida – to kolejny spokojny, 19-kilometrowy szlak żeglarski. Chodzi wokół Puszczy Piskiej i przez Jeziora Mikołajskie i Bełdany.
  • Giżycko – Węgorzewo – to 25-kilometrowa trasa biegnąca przez północną część Pojezierza Mazurskiego. Nad kanałem Giżyckim zainstalowano most obrotowy. Trasa wiedzie przez jezioro Mamry kończące się na Kanale Węgorzewskim.
  • Mikołajki – Pisz – trasa pozwala marynarzom cieszyć się największym mazurskim jeziorem – jeziorem Śniardwy. Ta sekcja żeglarska ma 25 km długości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *